Abstracts List of Authors

Abicht, A.

Acker, T.

Adler, C.

Ahting, U.

Albrecht, U.

Alhaddad, B.

Aliatakis, N.

AlMatter, M.

Althaus, J.

Anastasopoulos, C.

Assmann, B.

Auhuber, A.

Aust, H.

Aydin, R.

Bader, I.

Badura, K.

Baig, S. M.

Bak-Göcke, U.

Balci, M.

Ballhausen, D.

Bangert, H.

Baric, I.

Bartels, Baz M.

Bartholdi, D.

Bartsch, S.

Bauder, F.

Baumann, M.

Baumgartner, J.

Baumgartner, S.

Bayha, U.

Baz, M. Bartels

Becher, T.

Beckmann, A.

Beez, T.

Bender, B.

Benet-Pagès, A.

Bennett, C. F.

Bennett, C Frank

Berkowitz, N.

Berner, R.

Bernius, P.

Berweck, S.

Beschle, J.

Beste, C.

Betzler, C.

Bevot, A.

Bigi, S.

Biskup, S.

Blankenburg, M.

Bley, A.

Bluschke, A.

Blüthner, M.

Bode, H.

Bohnenpoll, J.

Boltshauser, E.

Bonikowski, M.

Boor, R.

Brackmann, F.

Brandl, U.

Brandsma, R.

Bremova, T.

Brockmann, K.

Brösse, I.

Brunner-Krainz, M.

Budde, B.

Bulst, S.

Bürki, S.

Buyken, A.

Carranza, J.

Cattani, A.

Catus, F.

Chao, M. M.

Chiriboga, C. A.

Chiriboga, Claudia A.

Choe, C. U.

Christ, S.

Christen, H.-J.

Cloppenborg, T.

Coci, E. G.

Codutti, L.

Cohen-Pfeffer, J. L.

Coras, R.

Cordey, A.

Costard, S.

Curatolo, P.

Dabke, P.

Danhauser, K.

Darras, B.

Darras, Basil T.

Das, A.

Das, A. M.

Datta, A. N.

Deba, T.

Decker, C.

De Geyter, J.

Delgado, M. R.

Demirbas, S.

Denecke, J.

De Vivo, Darryl C.

de Vries, P.

Diepold, M.

Dillenberger, S.

Distelmaier, F.

Doege, C.

Domscheit, S.

Döring, M.

Drenckhahn, A.

Driever, Hernáiz P.

Duckwitz, H.

Dufke, A.

Dursun, N.

Eckenweiler, M.

Egger, S.

Eichler, F.

Eichler, F. S.

Eitel, H.

Elfring, G.

Emons, B.

Enderli, A.

Engel, K.

Erhan, B.

Esser, G.

Falkenstein, M.

Fan, P.

Farwell, W.

Farwell, Wildon

Fiedler, B.

Fietzek, U.

Fink, C.

Finkel, R.

Finkel, Richard S.

Fischer, I.

Fischer, M.

Freilinger, M.

Freiman, T.

Freiman, T. M.

French, J.

Frosch, M.

Funk, J.

Galiart, E.

Galka, A.

Gallati, S.

Garbade, S. F.

Gärtner, J.

Gaspar, H.

Gbadamosi, J.

Gburek-Augustat, J.

Gebhard, B.

Gebhardt, B.

Gedik, A.

Gehrlich, C.

Geigenberger, C.

Gerstl, L.

Gheuens, S.

Gheuens, Sarah

Gierthmühlen, M.

Goebel, A.-M.

Goerlach, J.

Gormley, M.

Graf, J.

Grandoulier, A. S.

Granström, S.

Gratzki, N.

Grigull, L.

Grimm, A.

Groeschel, S.

Groß, C.

Groß, S.

Grosser, M.

Gruber-Sedlmayr, U.

Gruning, G.

Grunt, S.

Grzybowski, M.

Günther, L.

Gururangan, S.

Haack, T.

Haack, T. B.

Haaga, M.

Haas, D.

Haber, B.

Haber, E.

Haberlandt, E.

Häberle, J.

Hahn, A.

Hanebeck, B.

Hanff, E.

Härtel, Ch.

Hartlieb, T.

Hartmann, H.

Haßlberger, T.

Haubenberger, D.

Heidenreich, Y.

Heimgärtner, M.

Heinemeyer, J.

Heinen, F.

Heinrich, B.

Heinz-Erian, E.

Hempel, M.

Henkes, H.

Hennes, E. M.

Hennig, B.

Hentschel, F.

Henzi, B.

Herberhold, T.

Herebian, D.

Herting, A.

Hertzberg, C.

Herzig, N.

Heß, K.

Hessenauer, M.

Hethey, S.

Hinrichs, R.

Hinze, C.

Hischke, S.

Hochstein, J.

Hoffmann, G.

Hoffmann, G. F.

Hofmann-Peters, A.

Holinski-Feder, E.

Höll, T.

Holterhus, P.

Holzinger, D.

Horneff, G.

Hörning, A.

Hörtnagel, K.

Horvath, T.

Huemer, M.

Hummel, H.

Huppke, B.

Huppke, P.

Hussain, M. S.

Illsinger, S.

Isbrandt, D.

Ivanov, I.

Jacobs, J.

Jacobs-Le Van, J.

Jansen, C.

Jelesch, E.

Johannsen, J.

John, R.

Joset, P.

Jundt, G.

Jungbluth, H.

Junker, K.

Jurecki, E.

Kaindl, A.

Kaindl, A. M.

Kaiser, N.

Kaiser, O.

Kappl, S.

Karabul, N.

Karenfort, M.

Kasprzak, B.

Kauffmann, B.

Kaulisch, M.

Kayacelebi, A. A.

Kehrer, C.

Kehrer, M.

Keil, A.

Kellner, E.

Kersting, M.

Kieslich, M.

Kirsch, A.

Kirsch, C.

Kirschenhofer, S.

Kirschner, J.

Kirschner, Jan

Klaassen, S.

Klein, K.-M.

Klein, M.

Klopstock, T.

Kloth, K.

Klotz, D.

Klotz, K. A.

Kluger, G.

Kluger, G. J.

Knuf, M.

Koch, J.

Kohler, B.

Köhler, C.

Kohlschütter, A.

Kölbel, H.

Kölker, S.

König, H.

König, N.

Korenke, C.

Korinthenberg, R.

Kössler, M.

Kößler, M.

Kotchoubey, B.

Koustenis, E.

Krägeloh-Mann, I.

Kratz, C.

Krauser, J.

Kremer, L.

Kress, W.

Krestel, S.

Kroger, H.

Krois-Neudenberger, J.

Kröll, J.

Krumm, A.

Kruse, B.

Kubisch, C.

Kucian, K.

Kudernatsch, M.

Kuhnke, N.

Kuntz, N.

Kuntz, Nancy

Kunze, F.

Kunze, S.

Kurlemann, G.

Kurth, I.

Küster, S.

Lampe, C.

Lampe, Ch.

Lange, J.

Langenbach, A.

Langer, T.

Lebek, S.

Lechner, C.

Lechner, Ch.

Lee-Kirsch, M. A.

Leenen, A.

Leis, Th.

Leiz, S.

Lemke, J. R.

Lessel, D.

Lester, T.

Leypoldt, F.

Lidzba, K.

Liehr, T.

Lim, D.

Linner, E.

Lipp, J.

Lippert, L.

Löbel, U.

Lorenz, B.

Lorenz, I.

Lücke, T.

Lücke, Th.

Luo, X.

Lüsebrink, N.

Lüttgen, S.

Magg, J.

Mahler, E.

Maldaun, M.

Malzahn, D.

Marina, Della A.

Marquardt, G.

Marquardt, T.

Matschke, J.

Mautner, V.-F.

May, T.

Mayatepek, E.

Mayer, V.

Mayr, J.

Mayr, Johannes A.

Mazzone, Elena S.

McIntosh, J.

Meitinger, T.

Mercuri, E.

Mercuri, Eugenio

Methling, B.

Meyer-Heim, A.

Michel, J.

Mitter, D.

Moawia, A.

Mohr, N.

Molle, Krause Z.

Montes, J.

Montes, Jacqueline

Moontaha, S.

Mörsdorf, L.

Mrasek, K.

Mueller-Stoever, S.

Müller, K.

Müller-Felber, W.

Muntoni, F.

Nader, S.

Namal, E.

Narayanan, U.

Nasko, M.

Naumann, N.

Neu, A.

Neubauer, B. A.

Neumann, H.

Nickel, M.

Niederstadt, T.

Nissen, A. M.

Noegel, A. A.

Nürnberg, P.

Ohlenbusch, A.

Omram, H.

Omran, H.

Ong, T.

Opp, J.

Ortigoza-Escobar, J. D.

Osinski, D.

Oster, I.

Otten, K.

Paul, D.

Paulus, W.

Pechmann, A.

Pekrun, A.

Peltz, S. W.

Penning, J.

Pepler, A.

Perez-Duenas, B.

Perret, E.

Perret-Hoigné, E.

Petersen, M.

Peyrard, S.

Pfaffenberger, B.

Pfuhlmann, L.

Picaut, P.

Piegsa, E.

Pieper, T.

Pietz, J.

Plecko, B.

Plesko-Altermatt, N.

Plümacher, K.

Poets, C.

Polster, T.

Porto, L.

Preis, F.

Pringsheim, M.

Prokisch, H.

Pronicka, E.

Pross, S.

Prüfe, J.

Pschibul, A.

Raabe, C.

Ramantani, G.

Rapp, C.

Rating, D.

Rauscher, C.

Redler, S.

Reihle, C.

Reilich, P.

Reinacher, P.

Reindl, M.

Reisert, M.

Reunert, J.

Reutlinger, C.

Riebling, P.

Riedel, J.

Ries, M.

Rodriguez, J.

Rodriguez, M. L.

Roggenkamp, V.

Rompel, O.

Rosenbaum, T.

Rosewich, H.

Rössler, K.

Rostasy, K.

Rostásy, K.

Rostàsy, K.

Röthlisberger, B.

Rückriegel, S. M.

Rügner, S.

Rupprecht, T.

Rupprich, K.

Rutkowski, S.

Saito, Kayoko

Sanchez, I.

Sanchez-Albisua, I.

Santer, R.

Sarpong-Bengelsdorf, A.

Schallner, J.

Schanda, K.

Schänzer, A.

Schara, U.

Scharlach, S.

Schaudeck, M.

Scheer, I.

Scheer, J.

Scheidtmann, K.

Schilling, F.

Schilling, M.

Schindler, K.

Schmidt, R.

Schmitt, B.

Schmitt, C.

Schmitt, J.

Schmitt-Mechelke, Th.

Schmitz, B.

Schmitz, N.

Schneider, E.

Schneider, Eugene

Schneider, J.

Schoen, G.

Schoene-Bake, J.-C.

Schöne, S.

Schorling, D.

Schrank, W.

Schröder, R.

Schröder, S.

Schröder, Simone

Schroeder, A.

Schroeder, A. S.

Schubert-Bast, S.

Schuelke, M.

Schuler, E.

Schulz, A.

Schulz, M.

Schulze-Bonhage, A.

Schwartz, O.

Schwering, C.

Schwerin-Nagel, A.

Schwindt, W.

Sedlacik, J.

Seidel, U.

Seifert, V.

Shaywitz, A. J.

Shieh, Perry B.

Siefen, R.

Sigl, Baumgartner S.

Siniatchkin, M.

Sival, D.

Slavc, I.

Smitka, M.

Souza, M.

Spenner, B.

Sperl, W.

Spiegel, R.

Spiegler, J.

Spors, B.

Stampfer, M.

Stange, M.

Stapper, T.

Stark, W.

Staudt, M.

Stehr, T.

Steindl, K.

Steinlin, M.

Stenzel, W.

Stephani, U.

Stettner, G. M.

Stockebrand, M.

Straßburg, H. M.

Sträter, R.

Strölin, M.

Strom, T.

Strom, T. M.

Strozzi, S.

Strzelczyk, A.

Stücklin, A.

Sturm, E.

Stüve, B.

Su, J.

Syrbe, S.

Szeles, G.

Tafelski, S.

Tan, I.

Tempes, J.

Thiels, Ch.

Thyen, U.

Tilton, A.

Topaloglu, H.

Tountopoulou, M.

Trauzettel-Klosinski, S.

Trifillis, P.

Trollmann, R.

Tsikas, D.

Tüngler, V.

Türk, M.

Uhlemann, F.

Ungerath, K.

Unlu, E.

Unterberger, L.

Uray, W.

Valcheva, D.

Van Coster, R.

Vanlander, A.

van Riesen, A.

Varon-Mateeva, R.

Vaury, A.

Velez, J. C.

Vieker, S.

Vill, K.

von der Hagen, M.

von Kries, R.

von Spiczak, S.

von Stülpnagel, C.

Wagner, M.

Wallmeier, J.

Walter, J.

Walter, M. C.

Wandinger, K.

Warthemann, R.

Warthemann, Rita

Waseem, S. S.

Weber, C.

Weber, H.

Weber, P.

Weber, Y. G.

Weichert, J.

Weidemann, J.

Weinberger, R.

Weiner, V.

Weir, S.

Weise, D.

Weise, S.

Weisner, Th.

Weiss, D.

Wellmer, J.

Werner, C.

Weschke, B.

Westphal, M.

Wicht, S.

Wider, S.

Wiegand, G.

Wiemer-Kruel, A.

Wildbolz, M.

Wilker, M.

Wille, D.

Winkler, S.

Wissel, J.

Witt, O.

Wittmack, E.

Wolf, N. I.

Wolter, S.

Wortmann, S. B.

Wunderlich, S.

Wusthoff, C.

Wyschkon, A.

Yang, Qingqing

Yoon, M.-S.

Younossi, M.

Zeile, I.

Zeiner, F.

Zellner, H.

Zhong, Z. J.

Zhong, Zhenshao John

Ziegler, A.

Zielonka, M.

Zirn, B.

Zotter, S.

Zschocke, A.

Zsoter, A.